Kūčių vakaro burtai

2014 m. gruodžio 24 d., trečiadienis

     Artėjant paslaptingiausiai metų nakčiai visai nejučia pradedame domėtis įvairiais burtais. Senovės lietuviai Kūčių naktį laikė ypatinga ir tikėjo jog šią naktį galima spėti ateitį. Tai keli popuriariausi ateities spėjimo ritualai. Burtais tikėti nebūtina, bet pažaisti galima :)

     Po šventinės Kūčių vakarienės paimkite knygą, pinigą (ar piniginę) ir krepšį. Išdėliokite juos kambaryje. Tada nusisukite ir meskite per save batą. Jei bato „nosis“ bus nusisukus į duris – iki kitų       Kalėdų jūsų laukia kelionė ar didelės permainos. Jei į pinigą (ar piniginę) – praturtėsite. Jei į krepšį – daug dirbsite. Jei į knygą – mokysitės ko nors naujo.
    Kūčių vakarą po staltiese paklokite pluoštą šieno. Pavalgęs kiekvienas šeimos narys traukia po vieną šiaudą. Kuo jis ilgesnis ir storesnis, tuo geresnis ir ilgesnis bus gyvenimas.
    Vienas seniausių iki šių dienų išlikusių ateities spėjimo būdų – vaško liejimas. Šis būrimas gana panašus į burtus su kavos tirščiais. Prieš keletą amžių kavos Lietuvoje nebuvo nė kvapo, o burtams lietuvaitės naudojo karštą vašką. Atlaužkite vaško gabalėlį, įdėkite į šaukštą. Laikydama šaukštą virš žvakės liepsnos, išlydykite vašką ir šliūkštelėkite į dubenį šalto vandens. Vandenyje sustingusi figūrėlė atskleis, kas jūsų laukia.
    Kas laukia kitais metais, galima sužinoti ir nuėjus prie kaimynų namų slapta pasiklausyti, ką jie kalba. Kokius žodžius išgirsit pirmus, tie ir apibūdins kitus metus.
Porinis - neporinis. Daug burtų susiję būtent su tuo. Merginos ar vaikinai eidavo nešti malkų, grįžę perskaičiuodavo. Merginos eidavo apglėbti tvoros, tuomet perskaičiuodavo virbus. Galima pasemti saują kūčiukų ar riešutų ir juos perskaičiuoti. Jei skaičius porinis, laukia vedybos, jei ne - šiemet dar teks palaukti.
    Per Kūčias ir Kalėdas spėdavo ir orus. Sakoma, „jei Kalėdos su ledu, Nauji metai - su bradu." Ir atvirkščiai. Tai reiškia, kad sniegingos Kalėdos neretai reiškia atodrėkį per Naujuosius. Nepamirškime šiemet patikrinti...
   Jei Kūčių dieną ant stogo pakraščio laikosi daug sniego, bus daug baravykų. 
   Kai Kūčių vakaras giedras, ryškiai šviečia žvaigždės, žiema bus šalta, o vasara karšta, Joninės - be lietaus. 
   Jei Kalėdos sniegingos, baltos, tai Velykos bus žalios, jei Kalėdos juodos, tai Velykos bus baltos. 
   Jei per Kalėdas miške medžiai apšarmoję, vasara bus lietinga; jei medžiai pliki, vasara bus šilta ir sausa. 
   Per Kūčias pasidėkite po pagalve dvilypį lazdyno riešutą. Kalėdų rytą įsidėkite jį į piniginę ir joje visada bus pinigų. Komentarų nėra:

Rašyti komentarą